aktualności
0703.2013
Bajeczny Dzień Kobiet
Już jutro wyjątkowy dzień
2501.2013
Chleb Fitness - Bądź Fit na wiosnę
Chleb w 100% żytni. Zawiera zarodki pszenne, które są naturalnym, bogatym źródłem...
0211.2012
Chleb Caban - dba o Twoje zdrowie i sylwetkę
17.07.2014CHLEBY ŻYTNIE W NASZEJ PIEKARNI

CHLEBY ŻYTNIE W NASZEJ PIEKARNI

[    Kliknij i przejdź do naszej oferty chlebów żytnich    ]Przed rozpoczęciem przygotowania ciast i pieczenia chleba należy wiedzieć że : na wytworzenie ciasta na chleb wpływ ma wiele czynników , takich jak temperatura otoczenia , wilgotność , wysokie lub  niskie ciśnienie , piekarze przy deszczowej pogodzie mówią że ciasto jest krótkie to znaczy że należy uważać przy rozroście ciasta aby nam się nie zestarzało (przegarowało) .  Produkt który mamy wykonać będzie zależał w dużej mierze od nas , od naszego wyczucia i doświadczenia , oczywiście sposób przygotowania ciasta , rozrost ciasta (garowanie) , wypiek chleba jest poniżej opisany i można go modyfikować według naszego uznania i dozować dodatki : słonecznik  , płatki zbóż , zioła  itp . Konsumenci  mają różne poczucie smaku chleb , dla przykładu chleb dla Marysi będzie miał smak kwaskowaty , natomiast dla Hubert wręcz przeciwne , dlatego do naszego zestawu należy dosypać troszkę mąki aby Marysia była zadowolona a zostawić trochę mąki aby Hubertowi chleb smakował.


PRZEPIS NA PRZYGOTOWANIE CIASTA I WYPIEK CHLEBA

Bardzo ważne aby zakwas i mąka miały temperaturę 25-28 C .UWAGA !!! odkręcając butelkę z zakwasem należy zrobić to nad naczyniem wylewając go, gdyż zakwas jest żywym ustrojem i fermentuje wywołując ciśnienie.  Z uwagi na niskie temperatury przechowywania produktów można przyspieszyć proces nabrania temperatury wlewając zakwas do naczynia mniejszego , a następnie włożyć do naczynia większego z ciepłą wodą ale nie gorącą , natomiast mąkę rozsypujemy cienką warstwę na deskę do krojenia i wkładamy na parę minut do ciepłego piekarnika  .  Do zestawu dołączone są drożdże , które można zastosować w celu szybszego rozrostu i zwiększenia objętości ciasta , dla mniej doświadczonych zalecam ich użycie.   Drożdże należy rozpuścić w 30 ml letniej wodzie lub mleku w temperaturze do 33 C dodając 1/3 łyżeczki cukru , wykonujemy tę czynność na 15 minut przed łączeniem mąki z zakwasem .  Pomieszczenie w którym będziemy wyrabiać ciasto nie powinno być wychłodzone a okna i drzwi pozamykane .  Wyrabiać ciasto możemy mechanicznie lub ręcznie .  Do mechanicznego wyrabiania ciasta należy użyć urządzenia wyposażonego w mieszadło do ciasta drożdżowego .W 30 ml wody letniej rozpuszczamy sól od 8 do 12 gram .  Do misy wsypujemy mąkę, wlewamy zakwas ,solankę i rozpuszczone drożdże , pierwsze 3 minuty miesimy ciasto na wolnych obrotach tworząc dość sztywną konsystencje ciasta . Konsystencje ciasta regulujemy dolewając letnią wodę . po uzyskaniu prawidłowej konsystencji ciasta miesimy 3 minuty na szybkich obrotach aby ciasto zostało dobrze wymasowane .  Przykrywamy ciasto płótnem i pozostawiamy na 15-20 minut przy użyciu drożdży lub 30-40 minut ciasto bez drożdży. 

Jeżeli decydujemy się na ręczne wyrobienie ciasta to mąkę wysypujemy na stolnicę lub stół zostawiając około 10% na boku stolnicy , na środku wysypanej mąki robimy wgłębienie i wlewamy zakwas solankę i rozpuszczone drożdże .  Początkowo miesimy palcami tworząc prawidłową konsystencje ciasta , dosypując mąkę lub dolewając wodę pamiętając aby zostało nam troszkę mąki do podsypywania ciasta w trakcie wyrabiania. Aby wyrobić ciasto zaczynamy go ugniatać dłońmi , dobrym sposobem jest rozciąganie ciasta między rękoma i składamy go na przysłowiową kanapkę , następnie kulamy ciasto aż wytworzy się walec nie zapominając o podsypywaniu ciasta mąką , płaszczymy ciasto i powtarzamy czynność od rozciągania i tak przez około 10 minut.  Następnie odstawiamy ciasto patrz wyżej .   Po wstępnym rozroście ciasta formujemy go w kształcie  walca i wkładamy do foremki wysmarowanej olejem , masłem lub smalcem (proponowany rozmiar foremki , keksówki  26/12/7cm.)  przykrywamy  płótnem i czekamy na dalszy rozrost  (garowanie )ciasta.  Metodą na sprawdzenie rozrostu ciasta jest wgniecenie górnej powierzchni ciasta palcem , jeżeli ciasto podnosi się sprężyście należy chwilę  odczekać, natomiast jeśli ciasto bardzo powoli podnosi się z zagłębienia  jest to oznaka zakończenia rozrostu ciasta, dla pewności można naciąć ostrym nożem skórkę ciasta w paru miejscach . Możemy przyspieszyć rozrost ciasta wkładając foremkę z ciastem do ciepłego piekarnik 50 C na dwie minuty pamiętając o zwilżeniu wodą skórki ciasta używając pędzelka . Piekarnik nagrzewamy do 220 C , na chwilę przed włożeniem ciasta chlebowego wkładamy naczynie wypełnione  ½ szklanki wody,  wkładamy foremkę z ciastem ze zwilżoną skórką ,jeżeli piekarnik posiada funkcję termo obiegu włączamy tę funkcje , po 15 minutach zmniejszamy temperaturę do 200 C a dla chleba żytniego razowego na 180 C . Chleby pszenne i orkiszowe pieczemy od 43 do 48 minut , chleb żytni jasny od 48 do 53 minut , chleb żytni razowy od 55 do 60 minut . Po wyjęciu chleba z piekarnika należy zwilżyć go wodą wyłożyć z foremki i przykryć płótnem najlepiej lnianym aby chleb powoli wystygł .

Życzę udanych wypieków i smacznego .Nasza oferta to również doskonały i smaczny żurek oraz barszcz biały.
WEJDŹ I ZOBACZ PRZEPIS.

Wysokie standardy produkcji z wykorzystaniem naturalnych surowców sprawiają, że Cukiernia oraz piekarnia Gronpiek oferuje świeże i zdrowe produkty najwyższej jakości, o wysublimowanym smaku, które dzięki systematycznie rozbudowywanej sieci sklepów firmowych są łatwo dostępne dla klientów.
Kunszt naszych piekarzy i cukierników doceniany jest przez naszych konsumentów, wystawiających nam pozytywne opinie.